Ndërlidhjet

BRUKSEL


Kryeprokurorja e Tribunali të Hagës për Ish Jugosllavinë Karla del Ponte, i ka bërë sot thirrje Bashkimit Evropian të mos i vazhdojë negociatat me Serbinë derisa Beogradi t'a dorëzoj të akuzuarin për krime lufte Ratko Mlladiç.
Negociatat për marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit ndërmjet BE-së dhe Serbisë u pëzulluan në maj të vitit 2006 ndërsa nga Beogradi u kërkua bashkëpunim i plotë me Tribunalin e Hagës, por disa vende anëtare të BE-së kohëve të fundit kanë kërkuar që unioni të mos e izolojë Serbinë.
XS
SM
MD
LG