Ndërlidhjet

BRUKSEL


Kryeprokurorja e Tribunali të Hagës për Ish Jugosllavinë Karla del Ponte, i ka bërë sot thirrje Bashkimit Evropian të mos i vazhdojë negociatat me Serbinë derisa Beogradi t'a dorëzoj të akuzuarin për krime lufte Ratko Mlladiç.
"Nëse do të vazhdonin negociatat për marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Serbisë, atëherë porosia që do t'i dërgohej Beogradit është se BE-ja ka vendosur t'i vazhdojë bisedimet ndonëse Beogradi s'ka bërë asgjë për të bashkëpunuar me Tribunalin e Hagës", tha Del Ponte.
XS
SM
MD
LG