Ndërlidhjet

BEOGRAD


Belgjika e kanë vënë në pyetje qasjen e kryeministrit serb ndaj Kosovës, pas refuzimit të Vojisllav Koshtunicës që të takohet me Ahtisaarin.
"Mendoj se është gjithmonë gabim të largohesh nga tryeza e bisedimeve, dhe ndjej se kjo është ajo përshtypje që Koshtunica do të krijojë kur të refuzojë të takojë Ahtisaarin", ka thënë ministri i Jashtëm i Belgjikës Karel De Gucht.
Ai tha se gjatë qëndrimit në Beograd, e ka përcjellë bindjen e Bashkimit Evropian se Serbia ka perspektivë evropiane, dhe porositi se BE-ja nuk ka ndërmend ta poshtërojë Serbinë në rastin e Kosovës.
XS
SM
MD
LG