Ndërlidhjet

OSLO


Ish zëvendëspresidenti amerikan Al Gore, ish presidenti finlandez Martti Ahtisaari dhe disidenti kinez Rebija Kadir, janë në mesin e kandidatëve të mundshëm për çmimin Nobel për Paqe për këtë vit, ndërsa sot është afati i fundit për nominimet.
"Procesi i paqes në Indonezi, i hartuar nga Ahtisaari, është shumë i rëndësishëm, dhe për këtë ai ka gjasa të mira, por gjithçka varet si do të zhvillohet situata në Kosovë", tha drejtuesi i Institutit për Paqe në Oslo Stein Toeneson.
Fituesi i çmimit Nobel për Paqe, shpallet në fund të vitit.
XS
SM
MD
LG