Ndërlidhjet

BERLIN


Gjermania, e cila mban presidencën e rradhës së Bashkimit Evropian, u ka bërë thirrje Beogradit dhe Prishtinës të marrin parasysh propozimin e Ahtisaarit për bisedime të mëtutjeshme me qëllim të arritjes së kompromisit rreth statusit të ardhshëm të Kosovës.
Në një deklaratë të presidencës së BE-së thuhet se "me vendosmëri e përkrahim" synimet e Martti Ahtisaarit për mbajtjen e diskutimeve intenzive mes dy palëve dhe "i bënë thirrje Beogradit e Prishtinës t'i qasen bisedimeve në mënyrë serioze dhe pa rezerva".
"Besojmë që zgjidhja e statusit të Kosovës është kontributë vendimtarë për sigurinë dhe stabilitetin në rajon", thuhet në komunkatën për shtyp të presidencës së BE-së.
XS
SM
MD
LG