Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara e kanë mirëpritur planin e Kombeve të Bashkuara të cilin e kanë cilësuar si të "drejt dhe të balancuar".
"Është propozim për një Kosovë stabile, prosperuse dhe shoqëri shumë-etnike", ka thënë zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Sean McCormack.
Ai u ka bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit të angazhohen në mënyrë konstruktive me ish presidentin finlandez, për t'a zbatuar këtë plan.
"Qëllim i yni mbetet përfundimi që e avancon stabilitetin rajonal, përkrahë shoqërinë shumë-etnike dhe të jetë i pranueshëm për qytetarët e Kosovës", ka thënë McCormack.
Ai pranoi vështirësit me të cilat ballafaqohet Ahtisaari në planin e tij, e që kanë të bëjnë me kundërshtimin e serbëve të mbështetur nga Rusia.
"Askush nuk pret që kjo të jetë një rrugë e lehtë", tha McCormack për të shtuar se Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice e ka diskutuar këtë çështje gjatë një takimi këtë javë me shefin e diplomacisë ruse Sergei Lavrov.
XS
SM
MD
LG