Ndërlidhjet

BRUKSEL


Zyrtarë perendimor kanë shprehur përkrahje ndaj planit të Ahtisaarit për statusin e Kosovës duke u bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit të tregojnë "fleksibilitet" në rishqyrtimin e propozimit.
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jaap de Hoop Scheffer e ka quajtur ditën e sotme si fillim i një faze të re në procesin e përcaktimit të statusit të Kosovës, fazë e cila është jashtëzakonisht e rëndësishme. Scheffer u bëri thirrje të dyja palëve të tregojnë maturi.
"Fuqimisht inkurajoj Prishtinën dhe Beogradin të angazhohen në mënyrë aktive me Martti Ahtisaari mbi bazat e propozimit të tij", tha shefi i diplomacisë evropiane Javier Solana në një deklaratë për shtyp.
"Pres nga të dyja palët të dëshmojnë përgjegjësi, fleksibilitet si dhe t'a pranojnë nevojën për kompromis realist që ka për qëllim zgjidhjet", ka thënë Solana.
Edhe Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Oli Rehn u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit të angazhohen plotësisht dhe në mënyrë konstruktive.
"Pres nga të dyja palët të dëshmojnë përgjegjësi dhe fleksibilitet, si dhe t'a kuptojnë nevojën për kompromis realist", ka thënë Oli Rehn.
Nga ana tjetër ministri i Jashtëm sllovak Jan Kubish tha se "situata lë të hapura shumë pak alternativa, prej të cilave asnjëra nuk i përmbush pritjet dhe rrjedhimisht nuk ka zgjidhje ideale".
XS
SM
MD
LG