Ndërlidhjet

TIRANË


Zyrtarët e lartë në Shqipëri mbështetën propozimet e të dërguarit të KB Martti Ahtisaari për statusin e Kosovës të bëra publike më 2 shkurt në Beograd dhe Prishtinë.
Presidenti i Shqipërisë Alfred Moisu tha në një deklaratë shtypi se paketa e propozimeve shënon një hap vendimtar në fazën përfundimtare të përpjeket e bashkësisë ndërkombëtare për një zgjidhje realiste dhe të qëndrueshme për Kosovën.
Ndërkaq, në një konferencë të posaçme për shtyp kryeministri Sali Berisha u bëri thirrje çdo shqiptari që të mbëështesë cdo pikë të dokumentit.
"Kosovës i duhet një mbështetje ekonomike dhe sociale për t'u ndërtuar një shtet të suksesshëm pasi Kosova është shteti me pasurinë më të madhe në krahasim me vendet e rajonit", tha Berisha.
Edhe kreu i Partisë Socialiste Edi Rama mbështeti dokumentin e paraqitur nga Ahtisari duke e quajtur një dokument historik për Kosovën.
XS
SM
MD
LG