Ndërlidhjet

BEOGRAD


Liderët serbë u zotuan të mos heqin dorë nga Kosova duke paralajmëruar zyrtarët e Bashkimit Evropian se plani i Kombeve të Bashkuara për Kosovën mund t'a destabilizojë Ballkanin.
Këto paralajmërime zyrtarët serb i bënë pas takimeve me delegacionin e Bashkimit Evropian, të përbërë nga shefi i diplomacisë evropiane Javier Solana, Komisioneri për Zgjerim Oli Rehn dhe ministri i Jashtëm gjerman Frank Valter Steinmeier.
"Ne jemi të gatshëm t'i rifillojmë negociatat", ka thënë Solana pas takimit me kryeministrin Koshtunica për të shtuar se "për këtë është shumë e rëndësishme të formohet qeveria e re sa më shpejtë të jetë e mundur. Këto janë kohë të vështira që kërkojnë inkurajim dhe vendosmëri", ka thënë Solana.
Ndërsa Koshtunica vlerësoi se "Kosova mund të paraqet precedent serioz". "Është çështja e rëndësisë së stabilitetit jo vetëm në rajon, por në gjithë botën", ka thënë Koshtunica për të shtuar se Serbia "do të jetë konstruktive por nuk do të lëvizë nga përpjekjet për t'a mbajtur Kosovën", tha Koshtunica.
Shefi i diplomacisë gjermane Steinmeier ka thënë se "Serbia gjendet në një moment kyç historik, dhe duhet të ndërmerren vendime kyçe, ndërsa Kosova nuk është zgjidhje e lehtë".
XS
SM
MD
LG