Ndërlidhjet

BEOGRAD


Ministri britanik për Evropën, Geoff Hoon, sot u bëri thirrje autoriteteve në Beograd që të angazhohen në mënyrë konstruktive "si në procesin e zgjidhjes së statusit të Kosovës, ashtu edhe në bashkëpunimin me Tribunalin e Hagës".
Sa i përket kërkesës së Beogradit për shtyrjen e konsultimeve rreth statusit të Kosovës në Vjenë, Geoff Hoon tha se "nuk duhet shpejtuar, por duhet shqyrtuar ato që ofrohen".
Hoon shprehu përkrahjen e Britanisë për planin e Martti Ahtisaarit për statusin e Kosovës, duke thënë se ky propozim ofron kushte të mira për serbët e Kosovës.
Ministri Hoon ka zhvilluar sot takime me presidentin serb Boris Tadiç, kryeministrin Koshtunica dhe shefin e diplomacisë Vuk Drashkoviç.
XS
SM
MD
LG