Ndërlidhjet

MITROVICË


Disa mijëra serbë nga pjesa veriore e Kosovës kanë porositur sot në një tubim në pjesën veriore të Mitrovicës se nuk pranojnë planin e Martti Ahtisaarit.
Në tubimin nën moton "Për Kosovën e Metohinë nën Serbi", që u organizua nga Këshilli Kombëtar Serb, ata thanë se nuk pajtohen me pavarësinë e Kosovës dhe as me shkëputjen e saj nga Serbia.
Kreu i KKS, Millan Ivanoviq ka deklaruar se "serbët asnjëherë nuk do ta japin Kosovën", dhe nëqoftëse zgjidhja do të imponohet, atëherë serbët e Kosovës kanë të drejtën për vetëvendosje.
XS
SM
MD
LG