Ndërlidhjet

PRISHTINË


Protesta e sotme e lëvizjes Vetëvendosja në Prishtinë, në kundërshtim të pakos së Martti Ahtisaarit për statusin dhe Ekipit Negociues të Kosovës, është shkallëzuar kur protestuesit janë përpjekur ta shpërthejnë kordonin e policisë për të shkuar në drejtim të ndërtesës së qeverisë.
Si pasojë e përleshjeve, janë lënduar të paktën 70 persona, katër prej të cilëve janë në gjendje të rëndë dhe po operohen në klinikën emergjente në Prishtinë.
Policia ka bërë të ditur se janë arrestuar të paktën 14 persona, dy prej të cilëve janë liruar më pas për shkak të moshës së mitur.
XS
SM
MD
LG