Ndërlidhjet

MYNIH


Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel e mbështeti propozimin për shtyrjen e bisedimeve konsultative në Vjenë për pakon e kryenegociatorit Martti Ahtisaari.
"Humbja e kohës ka forcë shpërthyese", tha Angela Merkel për të shtuar se "procesi është i vështirë".
Duke folur në konferencën ndërkombëtare të Mynihut kushtuar çështjeve të sigurisë, Merkel tha se "Kosovës dhe Serbisë i duhet kohë për të qartësuar pozicionet e tyre". "Megjithate kjo çështje nuk mund të zvarritet përgjithmonë", ka deklaruar kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel.
Në këtë takim sot foli edhe presidenti rus Vladimir Putin, i cili tha se Moska nuk do të mbështesë asnjë zgjidhje për Kosovën, nëse ajo nuk është e pranueshme për të dy palët - serbët dhe shqiptarët.
"Kjo zgjidhje nuk duhet të imponohet, sepse do të kemi probleme nëse njëra palë në këtë proces të ndërlikuar ndihet e goditur", tha presidenti Putin.
Ai me këtë rast i ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet tjera perëndimore se përpiqen të imponojnë vullnetin e tyre në çështjet botërore .
Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, tha pas fjalimit të presidentit rus se është herët të spekulohet nëse Rusia do të bllokojë rezolutën e KB për Kosovën.
XS
SM
MD
LG