Ndërlidhjet

BAGDAD


Udhëheqësi i ri ushtarak i Shteteve të Bashkuara e ka marrë komandën e rreth 130 mijë trupave amerikane dhe të vendeve tjera në Irak. Gjenerali David Petraeus vjen në vend të gjeneralit George Casey, dhe do ta mbikqyrë planin e fundit të presidentit George Bush për të dërguar trupa shtesë në Irak.
Në ceremoninë e pranimit të komandës në një bazë ushtarake amerikane afër Bagdadit, Petraeus tha se ofenziva amerikano-irakiane në Bagdad ka gjasa "të mira" për sukses.
Po sot, ushtria e Shteteve të Bashkuara njoftoi se tre ushtarë amerikanë e kanë humbur jetën në një pusi të premten në krahinën Diyala në verilindje të Bagdadit.
Kjo e çoi në 36 numrin e ushtarëve amerikanë të vrarë në 10 ditët e para të shkurtit.
XS
SM
MD
LG