Ndërlidhjet

MUNIH/UASHINGTON


Sekretari amerikan i mbrojtjes, Robert Gejts tha sot se vendet anëtare të NATO-s duhet të punojnë në partneritet me Rusinë për çështje të sigurisë. Në fjalimin e tij në konferencën ndërkombëtare për siguri në Munih mëtutje tha se "një Luftë e Ftohtë ishte mëse e mjaftueshme". Këto komente zoti Gejts i bëri një ditë pasi presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin akuzoi Shtetet e Bashkuara se e ka bërë botën vend shumë më të rrezikshëm. Fjalimin e zotit Putin e hodhi poshtën edhe Shtëpia e Bardhë. Një zëdhënës tha se "jemi të befasuar dhe të zhgënjyer me komentet e presidentit Putin" dhe shtoi se "akuzat e tij janë të gabuara". Agjencia Reuters raporton se marrëdhëniet Perëndimi – Rusia kanë arritur në një pikë kritike për shkak të mospajtimeve për ambicjet bërthamore të Iranit dhe statusit të Kosovës.
XS
SM
MD
LG