Ndërlidhjet

KABUL


Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Afganistan njoftoi se trupat afgane dhe ato ndërkombëtare kanë vrarë disa kryengritës talibanë gjatë një sulmi në provincën Helmand. Sipas njoftimit, sulmi ishte i drejtuar kundër një lideri të lartë militant me lidhje të afërta me udhëheqësin taliban, Mullah Omar. Nuk është e qartë se për cilin lider bëhet fjalë dhe se a ishte ai në mesin e të vrarëve. Ushtria e Shteteve të Bashkuara ka tërhequr vërejtjen se militantët talibanë po përgatiten për një ofensive të madhe pranverore.
XS
SM
MD
LG