Ndërlidhjet

ROMË


Qeveria e Italisë ka anuluar vizitën e ministrit të jashtëm, Massimo D'Alema në Kroaci për shkak të mospajtimeve ndërmjet të dy vendeve lidhur me vrasjen e qindra italianëve në ish Jugosllavi gjatë Luftës së Dytë Botërore. Presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiq ka akuzuar presidentin italian Giorgio Napolitano se ka bërë komente "raciste" dhe "revizioniste" lidhur me deklaratën e zotit Napolitano se vrasjet ishin "tërbim i përgjakshëm" dhe i ka lidhur ato me pastrim etnik.
XS
SM
MD
LG