Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur arritjen e marrëveshjes për programin bërthamor të Koresë Veriore. Sipas marrëveshjes, që u arrit sot pas bisedimeve disa ditëshe gjashtë-palëshe, parashihet që Pheniani ta mbyll reaktorin e tij kryesor bërthamor dhe përfundimisht ta çmontoj programin e tij atomik. Presidenti George Bush kumtoi se marrëveshja paraqet "rast shumë të mirë" për diplomaci që ti shqyrtoj programet bërthamore të Koresë Veriore. Sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice tha ser marrëveshja nuk është fundi i përpjekjeve për çmontimin e programit të armatimit bërthamor të Koresë Veriore.
- Kjo është një marrëveshje e implementuar e një marrëveshjeje më të gjërë dhe ky nuk është fund i tregimit. Kjo marrëveshje e implementuar ka avantazh se është e shumëanshme: në të kanë pjesë Kina, Japonia, Koreja Jugore, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, tha zonja Rice. Por, derisa u bënë reagimet nga Uashingtoni, mediat shtetërore të Koresë Veriore thonë se marrëveshja kërkon vetëm suspendim të përkohshëm të kapaciteteve bërthamore të këtij vendi.
XS
SM
MD
LG