Ndërlidhjet

BRUKSEL


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës Carla del Ponte tha se nga vendet e BE-së kërkon të mos e ripërtrijnë bashkëpunimin me qeverinë e Serbisë derisa gjykata e Hagës të vlerësojë se Beogradi ka vendosur bashkëpunim të plotë.
Pas takimit me shefin e diplomacisë belge Carel De Gucht, del Ponte kërkoi që Ratko Mlladiq, Radovan Karaxhiq dhe të akuzuarit tjerë patjetër duhet të ekstradohen në Hagë, përpara se gjykata ta ndërpresë punën në vitin 2010.
XS
SM
MD
LG