Ndërlidhjet

LONDËR


Një kolonel britanik dhe katër vartësit e tij janë shpallur të pafajshëm në lidhje me akuzat për keqtrajtimin e civilëve irakianë.
Jorge Mendonca, oficeri më i lartë britanik që deri tash është përballur me gjyqin ushtarak në Irak, ishte akuzuar se nuk u ka siguruar trajtim të duhur kryengritësve të dyshuar irakianë.
Njëri nga njerëzit e tij, togeri Donald Payne, që kishte pranuar se i ka trajtuar të burgosurit në mënyrë çnjerëzore, ishte akuzuar për vrasjen e një irakiani 26-vjeçar.
XS
SM
MD
LG