Ndërlidhjet

BAGDAD


Sekretarja e Shtetit Condoleezza Rice ka mbërritur në një vizitë të papritur në Bagdad, ku deklaroi se forcat irakiane kanë nisur një fillim të mirë të planin e tyre për sigurinë në Bagdad.
Ajo tha se është e rëndësishme që autoritetet irakiane ta shfrytëzojnë për të mirë këtë situatë "paksa më të qetë" në Bagdad.
"Dua të them se ne jemi shumë të impresionuar nga lidershipi i kryeministrit dhe ekipit të tij. Ne besojmë se ai po tregon se kjo mund të jetë një periudhë e re për popullin e Irakut", tha Rice.
Pas vizitës në Irak, sekretarja Rice do të udhëtojë në Jerusalem, ku do të takohet me ministren e Jashtme izraelite, Tzipi Livni.
XS
SM
MD
LG