Ndërlidhjet

BAGDAD


Sekretarja e Shtetit Condoleezza Rice u takua sot me liderët irakianë gjatë një vizite të paparalajmëruar në Bagdad.
Rice u takua me kryeministrin shiit Nuri al-Maliki, presidentin kurd Jalal Talabani dhe nënpresidentin sunit Tariq al-Hashimi.
Para takimit, Rice tha se autoritetet irakiane duhet ta shfrytëzojnë për të mirë këtë situatë "paksa më të qetë" të sigurisë në Bagdad.
"Dua të them se ne jemi shumë të impresionuar nga lidershipi i kryeministrit dhe ekipit të tij. Ne besojmë se ai po tregon se kjo mund të jetë një periudhë e re për popullin e Irakut", tha Rice.
Pas vizitës në Irak Rice udhëtoi në Jerusalem.
XS
SM
MD
LG