Ndërlidhjet

BERLIN


Ministri i jashtëm gjerman, Frank-Ëalter Steinmeier ka deklaruar se Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara duhet të sjellë vendimin për Kosovën, nëse shqiptarët e Kosovës dhe serbët nuk arrijnë zgjidhje gjatë bisedimeve për planin që e ka propozuar Martti Ahtisaari.
Gjatë një konference për shtyp me homologun e tij gjeorgjian Steinmeier përsëriti se Kosova është rast unik.
"Rasti i Kosovës është unik dhe nuk mund të shërbejë si model për zgjidhjen e konflikteve të tjera", tha ministri i jashtëm gjerman.
Nga ana tjetër shefi i diplomacisë së Gjeorgjisë, Gela Bezhuashvili ka përsëritur të njëjtin qëndrim:
"Çdo përpjekje për të vendosur paralele mes konfliktit në Kosovë dhe ndonjë konflikti në territorin e Gjeorgjisë apo gjetkë është gabim dhe i rrezikshëm. Rusia të mendohet mirë kur manipulon me parimet bazë të integritetit territorial", tha Bezhuashvili.
XS
SM
MD
LG