Ndërlidhjet

BRUKSEL/PRAGË


NATO i hodhi poshtë si "gjuhë ekstreme" kërcënimet ruse se Polonia dhe Çekia mund të jenë shënjestër e raketave ruse, nëse ato lejojnë vendosjen e sistemit mbrojtës raketor amerikan.
Zëdhënësi James Appathurai tha se "janë të pajustifikueshme" komentet e gjeneralit Nikolai Solovtsov, komandantit të forcave strategjike raketore të Rusisë.
Kryeministri i Polonisë Jaroslav Kaczynski tha se kundërshtimi i Rusisë për planet amerikane për vendosjen e sistemit të mbrojtjes raketore në Çeki dhe Poloni, tregojnë se Moska shpreson që ta rimerrë ndikimin në Evropën Lindore. Po sot ministri i jashtëm çek Karl Shvarcenberg tha se përpjekjet e Moskës, siç i quajti ai "komplot", do t'i bëjnë çekët edhe më të vendosur për ta mbrojtur vetën.
XS
SM
MD
LG