Ndërlidhjet

OSLO


Sekretari i përgjithshëm i KB Ban Ki-Moon tha se është i inkurajuar nga deklarata në konferencën ndërkombëtare në Oslo, e cila bën thirrje për një marrëveshje globale për të ndaluar përdorimin e bombave kasetore deri në vitin 2008. Deklarata u mbështet nga 46 vende. Polonia, Rumania dhe Japonia u shprehën kundër, ndërsa prodhuesit më të mëdhej të armëve, Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Izraeli, nuk morën pjesë në konferencë.
XS
SM
MD
LG