Ndërlidhjet

NAJAF


Rreth 8 mijë shiitë protestuan në qytetin Najaf pasi trupat amerikane arrestuan Amar al-Hakim, djalin e një udhëheqësi të njohur shiit, ndërsa ai po kthehej nga Irani.
I ati i të arrestuarit, Abdel Aziz al-Hakim është drejtues i Këshilli Suprem të Revolucionit Islamik në Irak, partia më e madhe në kabinetin e kryeministrit shiit Nuri al-Maliki.
Armata amerikane bëri të ditur se Hakim dhe disa trupëroja të tij, janë arrestuar pasi janë shfaqur të dyshimt gjatë kalimit të pikës kufitare, që kryesisht shfrytëzohet nga trafikantët e armëve.
XS
SM
MD
LG