Ndërlidhjet

HAGË


Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë me qendër në Hagë nesër bën të ditur vendimin nëse Serbia cilësohet përgjegjëse për gjenocid gjatë luftës në Bosnje prej 1992 deri më 1995.
Bosnja e ka dërguar çështjen në Gjykatën Ndërkombëtare nën akuzën se ideologjia nacionaliste serbe nxiti urrejtjen në ish-Jugosllavi dhe ndihma financiare e ushtarake për serbët e Bosnjës i dha këtyre të fundit mjetet për të ushtruar gjenocid kundër boshnjakëve.
XS
SM
MD
LG