Ndërlidhjet

LONDËR


Pesë vendet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe Gjermania do të takohen sot në Londër për të diskutuar për opsionet e mëtejshme për të bërë presion kundër Iranit që ta suspendoj programin e pasurimit të uiraniumit. Dje presidenti airanian, Mahmud Ahmadinejad tha se programi bërthamor i Iranit është si "treni që nuk ka frena dhe shpejtësi për lëvizje prapa". Sekretarja amerikane e shtetit, Condokleezza Rice tha se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të bisedojnë me Iranin nëse ky vend i ndalë aktivitetet e pasurimtit ë uraniumit.
XS
SM
MD
LG