Ndërlidhjet

HAGË


"Jam i pafajshëm dhe ndihem i fyer nga këto akuza", deklaroi ish kryeminsitri i Kosovës Ramush Haradinaj në seancën e mbajtur sot në Gjykatën Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë në Hagë. Kjo gjykatë ka ngritur aktakuzën ndaj zotit Haradinaj, në të cilën ai akuzohet për përfshirje në vrasje, dhunime dhe tortura të serbëve dhe bashëkpunëtorëve të tyre gjatë luftës së viteve 1998-'99.
Gjykimi i zotit Haradinaj dhe dy ish luftëtarëve të tjerë të UÇK-së, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj fillon më 5 mars.
XS
SM
MD
LG