Ndërlidhjet

SHËN PETERSBURG


Mbi tre mijë demonstruesë e kaluan kordonin e policisë dhe marshuan në Shën Pertersburg, në demonstratën kundër Kremlinit. Shërbimi rus i Radios "Evropa e Lirë" njoftoi se protesta e organizuar nga liderët e grupit opozitar "Rusia tjetër", përfundoi dhunshëm. Shumë persona u arrestuan nga policia, në mesin e të cilëve edhe lideri ultranacionalist Eduard Limonov.
Këto grupe opozitare akuzojnë presidentin Vladimir Putin për shtypje të lirive civile, para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2008.
XS
SM
MD
LG