Ndërlidhjet

BAGDAD


Së paku 18 vetë janë vrarë, ndërsa shumë të tjerë janë plagosur sot, nga një sulm vetëvrasës me bombë në Bagdadin qendror. Përkundër shtimit të numrit të trupave amerikane dhe irakiane në rrugë në përpjekje për ta ndalë dhunën sektare, duket se sulmet me makina – bomba janë bërë gjë e zakonshme në Bagdad. SDot, poashtu, Ministria e Brendshme e Irakut ka shpallur se ka arrestuar zëvendës liderin e grupit Shteti Islamik në Irak, që është një grupim sunit militant i ndërlidhur me al-Kaidën.
XS
SM
MD
LG