Ndërlidhjet

KABUL


NATO dhe forcat afgane të sigurisë filluan ofansivën më të madhe të përbashkët, në përpjekje për të stabilizuar krahinën jugore Helmand. Në operacion do të përfshihen rreth 4.500 trupa të ushëhequra nga NATO-ja dhe rreth një mijë forca afgane të sigurisë.
"Në shënjestër të këtij operacioni janë ekstremistët talebanë, trafikantët e drogës dhe terroristët e huaj, të cilët kanë keqpërdorur afganët dhe të cilët janë pasuruar nga puna juaj e rëndë" tha komandanti i forcave ndërkombëtare atje, gjeneral Ton van Loon.
Ndërkohë, qindra studentë kanë vazhduar protestat në Xhalalabad me kërkesën për tërheqjen e trupave të huaja, pas incidenteve ku u vranë civilë.
XS
SM
MD
LG