Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia ka kërcënuar ish republikat Sovjetike në Kaukaz se marrëdhëniet e tyre me Moskën do dëmtohen nëse ndonjë prej këtyre vendeve do lejojë në territorin e vetë pjesë të mbrojtjes raketore amerikane.
Polonia dhe Republika Çeke kanë lejuar vendosjen e një pjese të mbrojtjes raketore amerikane. Uashingtoni ka shprehur dëshirën për të vendosur pjesë të këtij arsenali dhe në vendet e Kaukazit.
XS
SM
MD
LG