Ndërlidhjet

BAGDAD


Ministri i jashtëm i Irakut Hoshiyar Zebari tha se konferenca ndërkombëtare, që synonte stabilizimin e Irakut, dha rezultate pozitive.
"Të gjitha çështjet e diskutuara u fokusuan në stabilitetin dhe sigurinë në Irak. Nuk kishte çështje të tjera në agjendë" tha Zebari. Në konferencë morën pjesë përfaqësuesit e pesë vendeve anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ata të Ligës Arabe, të Konferencës Islamike, Irani dhe Siria.
I dërguari iranian hodhi poshtë akuzat, sipas të cilave Teherani po nxit dhunën në Irak. Pjesëmarrësit u pajtuan edhe për mbajtjen e konferencave tjera të ngjajshme.
Po sot, policia njoftoi se 10 persona u vranë dhe 10 të tjerë u plagosën në një sulm vetëvrasës në lindje të Bagdadit.
XS
SM
MD
LG