Ndërlidhjet

BEOGRAD


Sot, mbushet një vit që nga vdekja e ish presidentit të Serbisë dhe të akuzuarit të Tribunalit të Hagës Sllobodan Millosheviq.
Derisa përkrahësit e tij shënuan këtë përvjetor, kritikët thanë se trashëgimia politike të Millosheviqit vazhdon të jetë e pranishme në Serbi.
Millosheviq vdiq nga sulmi në zemër në qelinë e tij në Tribunalin e Hagës, ku u gjykua për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit në Kosovë dhe Kroaci si dhe për gjenocid në Bosnje e Hercegovinë.
XS
SM
MD
LG