Ndërlidhjet

BEOGRAD


Sot u mbush një vit që nga vdekja e ish presidentit të Serbisë dhe të akuzuarit të Tribunalit të Hagës, Sllobodan Millosheviq.
Derisa përkrahësit e tij shënuan një vjetorin e vdekjes së tij, kritikët thanë se trashëgimia politike e Millosheviqit vazhdon të jetë e pranishme në Serbi.
Millosheviq vdiq nga sulmi në zemër në qelinë e tij në Tribunalin e Hagës, ku u gjykua për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit në Kosovë dhe Kroaci si dhe për gjenocid në Bosnje e Hercegovinë.
XS
SM
MD
LG