Ndërlidhjet

PARIS


Presidenti Jacques Chirac njoftoi se nuk do të jetë kandidat në zgjedhjet presidenciale, gjatë muajve të ardhshëm në Francë. Në një fjalim në televizion ai paralajmëroi largimin nga politika. Chirac tha se ka ardhur koha që popullit t'i shërbejë në një mënyrë tjetër.
Presidenti bëri thirrje që Franca të vazhdojë të mbrojë vlerat e saj në botë.
"Franca nuk është si vendet tjera dhe ka përgjegjësi të veçanta" tha Chirac, i cili për mbi 40 vite ishte në poste udhëheqëse të politikës franceze. Ai tha gjithashtu se është krenar për atë që ka arritur gjatë dy mandateve si president.
Zyrtarisht Chirac do të largohet nga posti i presdientit më 16 maj.
XS
SM
MD
LG