Ndërlidhjet

VJENË


Shefi i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore Muhammad el Baradei tha se udhëtimi i tij në Penjan do të jetë "hapi i parë në udhëtimin e gjatë" para pastrimit të Koresë së Veriut nga armët atomike.
"Dua të diskutojë strukturën e gjerë për zbatimin e marrëveshjes së dalë nga bisedimet gjashtë palëshe, që parasheh se agjencia do të vëzhgojë procesin" tha el Baradei, para se të udhëtojë nga Vjena për në Penjan.
Muajin e kaluar Korea e Veriut u pajtua që të heq dorë nga arsenali bërthamor, në këmbim të ndihmës ekonomike dhe politike.
XS
SM
MD
LG