Ndërlidhjet

TOKIO


Australia dhe Japonia nënshkruan sot marrëveshjen për bashkëpunim në çështjet e: sigurisë së kufinjëve, aksioneve kundër terrorizmit dhe ndihmave në katastrofat natyrore. Marrëveshja u nënshkrua në Tokio nga kryeministri japonez Shinso Abe dhe ai australian John Hovard.
"Është e rëndësishme që forcat e vendeve tona, në mënyra të ndryshme të punojnë bashkë për të garantuar sigurinë në rajon" tha Hovard.
Dy kryeministrat thanë se marrëveshja nuk është përgjigje ndaj zgjerimit ushtarak të Kinës.
XS
SM
MD
LG