Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane e ka filluar operacionin e sigurisë në krahinën e trazuar irakiane, Diyala. Rreth 700 trupa u nisën nga Bagdadi për t'iu bashkuar 3.500 ushtarëve amerikanë dhe 20.000 ushtarëve irakianë, të cilët tashmë ndodhen në Diyala, ku prej verës, sulmet ndaj trupave amerikane janë shtuar për 70%.
Përkundër operacionit të sigurisë, të paktën 23 veta dje e humbën jetën apo u gjetën të vdekur në Bagdad.
XS
SM
MD
LG