Ndërlidhjet

ATHINË


Rusia, Greqia dhe Bullgaria nënshkruan sot marrëveshjen për kalimin e gazpërçuesit nga Deti i Zi në atë Egje. Presidenti rus Vladimir Putin tha se nga ky gazpërçues do të përfitojë ekonomia botërore.
"Zbatimi i këtij projekti rrit stabilitetin jo vetëm në Ballkan, por në tregun botëror energjetik" tha Putin.
Linja, 280 kilometra e gjatë, i mundëson Rusisë transportin e gazit në perëndim duke mënjanuar Turqinë.
XS
SM
MD
LG