Ndërlidhjet

QYTETI I GAZËS


Qeveria e re e koalicionit Hamas – Fatah, bëri betimin para presidentit të Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas, disa orë pasi mori miratimin e parlamentit. Kjo është hera e parë që dy lëvizjet rivale janë bashkë në kabinetin 25 anëtarësh. Izraeli, përsëriti qëndrimin se programi i qeverisë së re nuk përmbush kërkesat ndërkombëtare.
"Qeveria e re palestineze nuk ka pranuar kushtet ndërkombëtare: njohjen e Izraelit, marrëveshjet zyrtare dhe nuk ka dënuar terrorin" tha zëdhënësja e kryeministrit të Izraelit Miri Eisin.
XS
SM
MD
LG