Ndërlidhjet

BAGDAD/UASHINGTON


Sot mbushen 4 vjet nga fillimi i ndërhyrjes ushtarake në Irak, që rezultoi me rrëzimin e regjimit të Sadam Huseinit. Që atëherë rreth 60 mijë irakianë dhe 3200 ushtarë amerikanë kanë humbur jetën. Kombet e Bashkuara raportojnë për dy milionë irakianë të larguar nga Iraku derisa 1.8 milionë janë zhvendosur në pjesë të tjera të vendit.
Presidenti Bush në fjalimin me rastin e 4 vjetorit hodhi poshtë zërat për tërheqjen e trupave amerikane nga Iraku.
XS
SM
MD
LG