Ndërlidhjet

BAGDAD


Në 4 vjetorin e fillimit të invazionit në Irak u ekzekutua me varje ish zëvendëspresidenti irakian, Taha Jasin Ramadan. Ai ishte shpallur fajtor për vrasjen e 148 shiitëve në vitin 1982. Në gjyqin kundër Saddam Hussein-it dhe bashkëpunëtorëve të tij, Ramadan fillimisht ishte dënuar me burg të përjetshëm.
Brenda ditës në Irak, sipas zyrtarëve, u vranë të paktën 32 militantë në një betejë me forcat e sigurisë në pjesën perëndimore të vendit.
XS
SM
MD
LG