Ndërlidhjet

GAZË


Një militant përkrahës i partisë së presidentit palestinez Mahmoud Abbas u vra dhe shtatë persona të tjerë u plagosën në përleshjen e parë ndërmjet Fatahut dhe lëvizjes Hamas, që nga krijimi i qeverisë së unitetit. Zëdhënësi i Fatahut Abdel Hakim Avad tha se Hamasi kishte planifikuar më herët sulmin.
Qeveria palestineze e unitetit u miratua të shtunën e kaluar dhe kishte thënë se synon t'u jap fund grindjeve brenda palestinezëve, pas një viti të embargos nga perëndimi.
XS
SM
MD
LG