Ndërlidhjet

BAGDAD


Forcat amerikane në Irak liruan një bashkëpunëtor të ngushtë të klerikut shiit Moqtada al Sadr, me kërkesë të kryeministrit Nuri al Maliki. Ahmed Shibani, i cili mbahej nga amerikanët që dy vjet, është udhëheqës i një grupi që Uashingtoni e ka cilësuar rrezik të madh për sigurinë në Irak.
Lëvizja politike e Moqtada al Sadrit është pjesë e rëndësishme e qeverisë së koalicionit dhe ka disa ministri.
XS
SM
MD
LG