Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ringjallja e përpjekjeve për të zgjidhur konfliktin izraelito-palestinez është në qendër të turneut diplomatik të Sekretares amerikane të Shtetit, Kondolizja Rajs.
Ky është turneu i tretë i Rajsit gjatë këtij viti në rajon dhe i pari që nga krijimi i qeverisë palestineze të unitetit.
Në Egjipt Rajs do takohet me zyrtarë nga Egjipti, Jordania, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite.
Në Egjipt ka qëndruar dhe kreu i Kombeve të Bashkuara, i cili gjatë takimit me presidentin Mubarak ka diskutuar zgjidhjen e krizave në Lindjen e Mesme.
XS
SM
MD
LG