Ndërlidhjet

BERLIN/TEHERAN


Kryeministri britanik, Tony Blair akuzoi sot Iranin për zënien e marinarëve britanikë në ujërat e Irakut dhe ka thënë se Teherani duhet ta kuptoj se situata është "shumë serioze". Tony Blair u tha gazetarëve në Berlin se burgosja e 15 marinarëve para dy ditësh ishte "e pa arsyeshme dhe e gabueshme". Më herët gjatë ditës, Ministria e jashtme iraniane e ka ftuar ambasadorin britanik në Teheran, Geoffrey Adams për të protestuar për shkak të, siç thuhet, "hyrjes ilegale" të marinarëve britanikë në ujërat e Iranit.
XS
SM
MD
LG