Ndërlidhjet

UASHINGTON


Senati i Shteteve të Bashkuara sot pritet të diskutojë mbi projekt ligjin për financimin e luftës, me të cilin kërkohet tërheqja e trupave amerikane nga Iraku pas një viti. Të premten, propozim ligji u miratua nga Dhoma Përfaqësuese e kontrolluar nga Demokratët.
Drafti parasheh financimin e luftërave në Irak dhe në Afganistan, por bën thirrje për tërheqjen e trupave amerikane deri më 31 gusht, 2008.
Presidenti George Bush është zotuar se do t'i vërë veto çdo tërheqjeje që do të miratohej nga Kongresi.
XS
SM
MD
LG