Ndërlidhjet

BAZA GUANTANAMO/KUBË


Australiani David Hicks është dakorduar të deklarohet fajtor para tribunalit ushtarak të Shteteve të Bashkuara, në lidhje me akuzat për furnizime materiale të terroristëve. 31-vjeçari Hicks akuzohet se ka luftuar për Al Kaidën në Afganistan gjatë invazionit amerikan në vitin 2001, dhe për më shumë se 5 vjet mbahet në bazën Guantanamo.
Ai e shpalli vendimin e tij gjatë seancës dëgjimore në tribunalin për krime lufte në bazën Guantanamo.
XS
SM
MD
LG